Wirtualny Hel

OSTATNIE WPISY

         

Karetka wodna w Helu

kw

 

14 maja 2012 roku w Helu została zaprezentowana karetka wodna, która obsługiwać będzie system ratownictwa i w razie potrzeby transportować chorych z Helu do szpitali w Trójmieście.

 

Burmistrz Helu Pan Mirosław Wądołowski zorganizował rekonesans w porcie helskim i współuczestniczył w ustaleniu zasad współpracy pomiędzy obsługą karetki wodnej, a 115 Szpitalem Wojskowym z Przychodnią w Helu oraz Zarządem Portu Morskiego Hel KOGA

W razie zaistniałej konieczności powyższego transportu, a w przypadku kiedy transport droga lądowa byłby bardzo utrudniony i długotrwały, a Lotnicze Pogotowie Ratunkowe nie będzie mogło z różnych przyczyn przylecieć do Helu, karetka wodna przypłynie z Sopotu do Helu - do portu rybackiego. Dzisiejsza wizja lokalna ma charakter ćwiczeń. Ustalono miejsca zasadniczego cumowania i miejsce zapasowe. Pani Joanna Kosińska Prezes Zarząd Portu Morskiego Hel KOGA wskazała powyższe miejsca cumowania, które w razie konieczności udostępni firma Formoza rib (tymczasowe nabrzeże pływające przy narożniku portu) https://www.facebook.com/pages/Formoza-rib/133258346723245?ref=ts

 

INFORMACJA O KARETCE WODNEJ.

http://www.mlodysopot.pl/?nowoczesna-karetka-wodna-w-sopocie%2C804

Od maja na wodach Zatoki Gdańskiej dyżurować będzie nowoczesna, super wyposażona karetka wodna. W poniedziałek, 23 kwietnia 2012 roku odbyło się uroczyste wodowanie łodzi ratunkowej w Przystani Jachtowej w Sopocie.

Karetka wodna – Ambulans została zbudowana przy współudziale środków z Urzędu Miasta Sopotu, Unii Europejskiej i środków Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego z Przychodnią w Sopocie. Jest to pierwsza w pełni profesjonalna karetka wodna na wodach Zatoki Gdańskiej.

Karetka Wodna została wykonana pod nadzorem Polskiego Rejestru Statków – jako łódź fabrycznie nowa przystosowana do świadczenia usług ratowania zdrowia i życiu na akwenie przybrzeżnym Trójmiasta i wód Zatoki Gdańskiej. Rejon działania został zatwierdzony w Wojewódzkim Planie Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, którego kolejna aktualizacja została zatwierdzona przez Ministra Zdrowia.

Konstrukcja kabiny została dostosowana do transportu 4 osób załogi – starszy sternik – ratownik medyczny, młodszy sternik – ratownik medyczny, dwóch ratowników medycznych i jednej leżącej osoby (pacjenta) na noszach. Długość łodzi 10,50 m, a szerokość – 3,35 m. Napęd silnik Yanmar 370 kM, przekładnia typu Z – dwie śruby przeciwbieżne. Prędkość 40 węzłów.

Karetka jest wyposażona zgodnie z normami NFZ i odpowiada standardom Karetki „P".

W wyposażeniu Karetki jest również instalacja próżniowa, instalacja tlenowa, ssak, oraz panele do podłączenia innych koniecznych urządzeń medycznych. Stałe miejsce stacjonowania Karetki jest Sopot – Marina. Karetka zgodnie z kontraktem POW NFZ będzie działała od 1 maja do 30 sierpnia 2012 roku. Dysponentem Karetki jest Miejska Stacja Pogotowia Ratunkowego z Przychodnią w Sopocie.

Przekazywanie ewentualnych pacjentów do transportu kołowego do szpitali będzie następowała na nabrzeżu „Dalmoru" w Gdyni oraz Motławy w Gdańsku.

 

Autor / foto: M.Dykta UM

 

Licznik gości

DziśDziś148
WczorajWczoraj672
Ten tydzieńTen tydzień1579
Ten miesiącTen miesiąc19876
WszystkichWszystkich3256945
Witaj: 3.233.215.231

Logowanie albo Rejestracja

Logowanie