Wirtualny Hel

Błąd
  • Kunena Błąd wewnętrzny: Proszę o kontakt z administratorem serwisu aby rozwiązać ten problem!
  • Kunena Błąd wewnętrzny: Proszę o kontakt z administratorem serwisu aby rozwiązać ten problem!
OSTATNIE WPISY
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

OBIEKTY MILITARNE HELU
(0 przeglądających) 

TEMAT: OBIEKTY MILITARNE HELU

Odp: OBIEKTY MILITARNE HELU 05-04-2013 22:07 #3847

Powojenne- wchodziły w skład 2 Batalionowego Rejonu Umocnionego. W walkach na Półwyspie ani w 1939 ani później nie użyto broni pancernej. Co akurat nie znaczy, że niemiaszki sobie paru sztuk "nie sprowadzili" (vide Hetzer wyciągnięty w Juracie)

Odp: OBIEKTY MILITARNE HELU 05-04-2013 22:39 #3848

• Hiob
  • Senior forum
"Zęby smoka" ktore spotyka sie w helu sa dosc ciekawe , polecam sie im blizej przyjrzec na niektorych isnieja inskrypcje wykonane cyrylicą , a czasem daty. Prawdopodobnie wykonaywali je jency rosyjscy . Zebów zachowalo sie niewiele, troche po lesie , kilka sztuk w porcie wojenym oraz bodajze 2 szt. w MOW.

Rekonstrukcje przedowojennej zapory mozan obejrzec w rejonie umocnionym jastaria na przedpolu umocnien.
Wszech obecnie opisywany row przeciwczolgowy w hel borze e swietle moich badan nie jest rowem przeciwczolgowym , ale jak znajde czas poleze na miejsce to potwierdze to na 100 %

Odp: OBIEKTY MILITARNE HELU 05-04-2013 22:50 #3849

• mirka90
  • Złoty forowicz
jeńcy rosyjscy? tego nie wiedzieliśmy że tacy byli- bo dedukując skąd / przecież w 39 obowiązywał pakt R/M czyli z lat gdy była ofensywa barbarosa? z lat 41 ?
101_7309.JPG

DSCN4329.JPG
mirka90

Odp: OBIEKTY MILITARNE HELU 05-04-2013 23:09 #3850

• Hiob
  • Senior forum
ja sie nie znam nie weim o jaki pakt chodzi
Na pierwszej fotce omawiane wczesniej zeby smoka wykonane przez "wolontariuszy" ktorzy przybyli w ramach wymiany programu "Barbarossa" .
Polecam w szczegolnosci po deszczu na sciankch widac czasem atuografy w/w wolontariuszy .

Odp: OBIEKTY MILITARNE HELU 05-04-2013 23:32 #3851

"program Barbarossa"- dobre:P
W takim razie chyba mój poprzedni post wymaga "uściślenia"- nic mi nie było wiadomo, że "zęby" wykonali rosyjscy jeńcy. Miło wiedzieć i aż z chęcią "zapoluje" na taki ich autograf:) Gwiadobloki to już raczej robota powojenna- beton wydaje się "gładszy" (mniej porowaty) niż ten niemiecki. Jeszcze apropo zębów- zapewne przeniesiono je z jakiegoś innego miejsca Półwyspu?

PS. Taki o link:
www.martola.com.pl/biuletyn-dws-2009-05.pdf
Pewnie niektórzy (pewnie Hiob ) już to widzieli, ale i tak wstawię. W środku ciekawy artykuł o działaniach Luftwaffe nad Wybrzeżem.
Za tę wiadomość podziękował(a): mirka90

Odp: OBIEKTY MILITARNE HELU 06-04-2013 10:42 #3853

• Hiob
  • Senior forum
Napisy na zebach sa slabo widoczne , czasem juz porosniete mchemi i porostem, wprawne oko zobaczy cyrylice, gwiazde, daty, czasem jakis podpis, czy inicjały - nie wszystkie zeby sa opisane ( moze sa ale nie udalo mi sie zobaczyc napisów) .
mysle ze warto zabrac szczotke druciana i krede celem poprawienia kontrastu aby cos wyszlo na fotografi.
Swoja droga moze biorac pod uwage zarzadzmy polowanie na napisy , rodzaj konkursu ?
Kto wiecej znajdzie ???
Uczestnicy musieli by podac lokalizacje "zeba" i zdjecie badz skopiowac napis , dobrze by bylo okreslic na ktorej sciance ostroslupa (kierunek geograficzny) . Polecam tez szukac pod czasem widocznym spodem "zeba" , nikt przeciez nie powiedzial ze podstawa nie byla kiedys bokiem
Ostatnio zmieniany: 06-04-2013 10:44 przez Hiob.

Odp: OBIEKTY MILITARNE HELU 06-04-2013 11:11 #3855

• mirka90
  • Złoty forowicz
Marcin Łuczak napisał:
"program Barbarossa"- dobre:P

haa sama sie uśmiałam ale jakoś tak wyszło!! gdzies przeczytałam iz hatzer wpadł do wody bo ,,śmigał po lodzie, -albo celowo go wpuścili w morze,a te bloki & zapory jest ich za mało żeby stanowiły jakąś zaporę ,-i nasze podejrzenie czy miały utrudnić dostęp do -????
mirka90

Odp: OBIEKTY MILITARNE HELU 06-04-2013 11:30 #3856

• Hiob
  • Senior forum
hatzer raczej smigal po plarzy badz byl tam ustawiany celem obrony p.panc, po wosjnie wedel opisu stal na plazy , potem natura zrobila swoje, podobnie jest z 2 stanowiskami radarów pod juratą , kiedys na brzegu teraz czasem natura pozwala aby je dojrzec na plazy , sa gorsze do namierzenia niz yeti .
Za tę wiadomość podziękował(a): mirka90

Odp: OBIEKTY MILITARNE HELU 06-04-2013 16:50 #3858

• mirka90
  • Złoty forowicz
doczytałam sie iz znalazł sie w wodzie po awarii , Niemcy zepchnęli go do wody w celu ustabilizowania pomostu dla barek kursujacych w czasie ewakuacji w 45 , czy tak było ?
mirka90

Odp: OBIEKTY MILITARNE HELU 06-04-2013 17:57 #3860

• Hiob
  • Senior forum
a kto tak napisał ??
Od lokalsów powojennych wiem ze stal na samym brzegu potem go wciagnelo , wiec pomost musialby najpierw pod gore isc,
Z lokalzizacji pomostów mam tylko ze z helu konkretniej z cypla , sa b.dobrze widoczne na fotografiach lotniczych z 46 -go , ale czy odbywaly sie ewakuacje z juraty , nie wiem.
jesli juz to nie na barki , tylko cos wiekszego bo dla takich statków/okretów budowano pomosty ze wzgledu na ich zanurzenie.
Barka ma z zasady 30-40 cm i jest paskodenna wiec dla barek nie za bardzo pomost jest potrzebny.
Ale ja sie tam nie upieram , jak ktos bardziej zorientowany niech sie wypowie.

Az porzuceniem hetzera cos tam kolo prawdy jest bo armate mial zagwożdzona , ciekaw jestem czy sobie juz z tym poradzili . Swoja drog saperzy teoretycznie nie powinni sie zgodzic na transport w takim stanie , ale w innym wypadku wysadzili by armate. ale to informacja nieoficjalna.
Moderatorzy: Marcin Daraż, Marek Chroń
Wygenerowano w 0.68 sekundy

Logowanie albo Rejestracja

Logowanie